Decemberben bejárta a Facebook-ot az alábbi poszt:
http://szupertanacsok.blog.hu/…/ha_meglatod_a_gyerekedet_eb…
Anélkül, hogy minősíteném, nézzük meg az eredetit:
http://blog.auntyacid.com/if-you-ever-notice-your-kids-sit…/
Így már kicsit korrektebb. DE
Ha egy gyerek W-pozícióban ül, annak oka van. Mozgásfejlődés kapcsán olyan nem létezik, hogy „rossz szokás”, ezt érdemes elfelejteni. A szabályos üléshez megfelelő izomzat kell, különösen a nyak-, váll-, törzsizomzat fejlettségére van szükség, ellenkező esetben görnyedt testtartást veszünk fel, ami kényelmetlen, nehezíti a légzést és mivel fárasztó, a folyamatos tónusban tartás elvonja a figyelmet, energiát az adott, ülésben végzett tevékenységtől. Ritkábban kötött csípő, ill. a combközelítő izmok feszessége miatt választják a gyerekek a két térd közé ülést. Nem oldunk meg semmit azzal, ha folyton igazgatjuk a gyerek lábait, hiszen azt gyakoroltatjuk vele, ami nem megy, amire még az izomzatánál fogva nem alkalmas. A dyslexiás gyerek elé sem tolunk oda egy oldalnyi szöveget, hogy „olvasd”, attól nem fog menni. Ha erőltetjük a szabályos ülést, folyton korrigáljuk a lábtartást, azzal kizökkentjük a játékból, megakadályozzuk az elmélyülésben, a figyelem koncentrációjában. Emellett rásegíthetünk a gerinc élettani görbületének fokozásában, jó kis ülőpúpot, kyphosist okozhatunk.
Az angol nyelvű videóban a Z-ülésre tesz javaslatot. Próbált már valaki ebben a helyzetben hosszabb ideig megmaradni? Ugyanúgy fárasztó, kényelmetlen, ha nem megfelelő a törzsizomzat, márpedig valószínűleg nem az, ráadásul ki az, aki képes arra figyelni, hogy a gyerek az irányokat váltogassa, ugyanannyi ideig üljön mindkét oldalon? Mi a következménye annak, ha az egyik oldalon rendszeresen hosszabb ideig ücsörög a kicsi? Nem nehéz kitalálni, hogy ezzel a gerinc oldalirányú görbületét alakíthatjuk ki, azaz gerincferdülést, scoliosist idézhetünk elő. Mivel a váll, törzs a hátul lévő láb irányába el is fordul, a csigolyák is elcsavarodhatnak egymás alatt, torzió is kialakulhat.
Való igaz, hogy a csípő- és a térdízületet megterheli a W-ülés, azonban az ún. szabályos ülés során a lábak útban vannak, akinek nem kényelmetlen így ülni, annak is megnehezíti a játékot. Ezért, és a fenti okok miatt is azt javaslom, hogy engedjük a W-ülést játék közben, a törökülést és nyújtott ülést háttámasz biztosításával pedig hagyjuk meg filmnézésre. (a mesenézésről való vitázás egy másik poszt témája lehetne, de erről nem tervezek írni ) Emellett biztosítsuk az életkornak megfelelő, változatos mozgásos élményeket és segítsünk abban, hogy erősödjön a vázizomzat, különös tekintettel a felsőtest (nyak, váll, törzs) izmai. Nyújtó és erősítő gyakorlatok összeállításában konduktor, gyógytornász és szomatopedagógus is segíthet.
Rákos Júlia
Konduktor, Pfaffenrot-terapeuta, Alapozó-fejlesztő, szakvizsgázott mozgásfejlesztő