Majdnem minden, ami mozgásfejlesztéssel kapcsolatos

mozgásfejlesztés

mozgásfejlesztés

Bokasüllyedés, lúdtalp- tévhitek

2016. február 15. - rjuli

 

Az egészséges lábfejről, lúdtalpról, annak megelőzéséről, korrekciójáról, első cipőről számtalan cikk, fórum, bejegyzés olvasható az interneten. Ezek összegzése, megismétlése helyett inkább olyan dolgokról írnék, amikről ritkán vagy pontatlanul esik szó.

A felegyenesedésnek vannak bizonyos hátrányai, nem sikerült tökéletesen az evolúció, a legtöbb gyereknek/felnőttnek hosszanti boltozat-süllyedése van. Hogy ez megáll-e annyiban, hogy hamarabb fárad el a láb, nehezebb kényelmes cipőt választani, vagy továbbmegy-e másodlagos elváltozások felé, az függ az izomzat, ízületek, szalagok állapotától, van-e túlsúly, társul-e hozzá egyéb ortopédiai elváltozás.

Itt ragadnám meg az alkalmat és oszlatnék el néhány tévhitet.

Boltozatok: a harántboltozat nem a hosszanti boltozat szinonimája, ahogy sokan használják, hanem a lábujjak tövénél a lábfej hosszára merőleges ív. Gyerekeknél ritka a harántboltozat süllyedése.

Korrekció: a másik tévhit, hogy a lúdtalp (hosszanti boltozat süllyedése) otthoni lábfejgyakorlatokkal korrigálható. Kiegészítésnek hasznos, de sajnos önmagában kevés. A lábszár izomzatának kulcsfontosságú szerepe van a felfüggesztésben, ennek erősítése azonban térigényes. Akárhol is tornázunk, a külső és belő lábélen járást felejtsük el!!! A külső és belső bokaszalagok túlnyújtása instabilitáshoz vezethet.

Mezítláb: bár a tapasztalatok szerint a lúdtalp megelőzésének, korrekciójának az otthoni mezítlábazás nem kedvez, sőt, azért még mindig tartja magát a tévhit, hogy otthon is mezítláb a legjobb. Mivel a burkolat sima és kemény, nem dolgoztatja a lábfej kisizmait, hanem engedi a lábfejet szétterülni. Épp ezért a mezítlábas teremsportok bár minden más szempontból nagyon hasznosak lehetnek, a lábfej boltozataira kedvezőtlenül hathatnak. Homokban, nem szúrós kavicson, fűben, egyenetlen talajon természetesen bátran mezítlábazzunk.

Lábbeli: mikor és milyen kiscipőt vegyünk? Az alapvetés az, hogy az első cipő/szandál vásárlásával ráérünk, amíg a kicsi már biztonságosan jár. Ez többnyire igaz, azonban vannak gyerekek, akikre - ortopéd szakorvossal való konzultáció után - már a felállástól kezdve érdemes cipőt adni. Ők azok, akik hipotón vagy laza izomzattal, szalagokkal, jelentősebb túlsúllyal, csecsemőkori lábfej deformitással vagy annak maradványtüneteivel rendelkeznek.

Puha talpú vagy „puhatalpú”? Ahány szakember, annyi vélemény. A puhatalpú cipőkről azt gondolom, hogy igazán esztétikusak, de nem tudnak többet, mint egy mamusz vagy csúszásgátlós zokni, viszont sokkal drágábbak. A lábfejet, bokát nem tartják, a mezítláb megtapasztalható taktilis érzékelést azonban akadályozzák. A magas szárú cipő vagy szandál rugalmas anyagból készült talppal viszont jó választás. Ez lépéskor hajlik, engedi az élettani járáskép kialakulását, vagyis a sarokról az előlábra való átgördülést, miközben a felsőrész tartja a sarkat, bokát.

Milyen legyen a belső kiképzése? Ha nincs orvosi indikációja, ne legyen benne semmi. Sem boltozatemelő, sem kifelé döntés. Ez utóbbi talán magyarázatra szorul, hiszen nagy népszerűségnek örvend a szupinált kialakítás, amit a hosszanti boltozat megereszkedésének megelőzésére is ajánlanak. De ne legyünk biztosak abban, hogy befelé fog dőlni a boka, abban meg még kevésbé, hogy pont egyforma mértékben. Az első 2-3 életévben a kisgyerek lábfejének hosszanti boltozata még nem kialakult, ez önmagában még nem lúdtalp. Ha az achilles lefutása függőleges, akkor megfelelő a lábfejtartás. Befelé forduló vagy kifelé dőlő lábfej, ill. O-láb esetén kifejezetten káros a szupinációra rásegíteni!

 Megfelelő mozgásfejlődés esetén az ortopéd szakorvost akkor szokás felkeresni, ha már folyamatosan jár a gyerek. Én azt mondanám, hogy érdemes kicsivel később, mert sok apró eltérés tud korrigálódni 2-3 hónap járás segítségével, ugyanakkor vannak eltérések, amik a járástanulás elején még nem látványosak, idővel azonban szembeötlővé válhatnak, így kérhetünk újabb időpontot. Természetesen bármely, a fejlődést hátráltató tényező esetén folyamatos szakorvosi ellenőrzés javasolt. Ha szupinálás, hosszanti boltozat emelés szükséges, az orvos a gyerek aktuális állapotának megfelelően megteszi a korrekcióra való javaslatot, ne vegyünk konfekcióban kapható gyógyászati segédeszközt.

 

                                                                      Rákos Júlia

                Konduktor, Pfaffenrot-terapeuta, Alapozó-fejlesztő, szakvizsgázott mozgásfejlesztő

 

A bébikompról

 

Azt hihetnénk, hogy ez a szerkezet már a múlté, de még mindig sok család vásárolja és használja. Van, aki azért teszi bele a gyereket „pár percre”, hogy ne unatkozzon, van, aki azért, hogy biztonságban tudhassa maga mellett, pl. főzéskor.  A bébikompnak azonban csak és kizárólag sérült kisgyerek esetében van létjogosultsága: ha egy kisgyermek eltérő fejlődésmenetű, önállóan nem képes ülni, állni, más módon nem tudja megtapasztalni a függőleges testhelyzetet, az önálló helyváltoztatás élményét, annak ellenére, hogy életkorából adódóan már igénye van erre. Ilyen esetben a rehabilitációval foglalkozó szakemberrel (konduktor, szomatopedagógus, gyógytornász) konzultálva -az előnyöket és hátrányokat összevetve- bizonyos esetekben alkalmanként használható. Normál fejlődésmenet mellett azonban csak hátrányai vannak: ortopédiailag káros lehet a gerincre, az élettani görbületek alakulására, a csigolyák közötti összeköttetésekre.  Az alsó végtagokra nehezedő egyenetlen terhelés miatt okozhat lábujjhegyezést, achilles-rövidülést, a csípő fejlődésének sem kedvez. Hátráltatja a kognitív funkciók fejlődését; a testen, térben való tájékozódást, térészlelést, mozgásos tapasztalatszerzést. Zavart okozhat a mozgáskoordináció fejlődésében, mert lerövidülhet a kúszás, mászás időszaka, hátráltathatja a szem-kéz-, szem-láb koordináció fejlődését, nehezedést, egyensúlyi helyzetek megtapasztalását. Hamis biztonságérzetet nyújt, később komp nélkül a kisgyermek hajlamos lehet hanyatt esni, nem alakulnak megfelelően a támaszreakciók, izomtónus szabályozása. Egy rosszabb konstrukció borulásveszélyes is lehet.  Mivel könnyen megszerethető a kompozás, ha rákap az ízére, nem biztos, hogy hajlandó lesz utána anélkül közlekedni és akkor mindjárt borul az eredeti elképzelés, hogy csak pár percre teszi be az ember. Na meg, pár percre minek?

 

                                                                    Rákos Júlia

                Konduktor, Pfaffenrot-terapeuta, Alapozó-fejlesztő, szakvizsgázott mozgásfejlesztő

A W-ülésről

Decemberben bejárta a Facebook-ot az alábbi poszt:

http://szupertanacsok.blog.hu/…/ha_meglatod_a_gyerekedet_eb…

Anélkül, hogy minősíteném, nézzük meg az eredetit:
http://blog.auntyacid.com/if-you-ever-notice-your-kids-sit…/

Így már kicsit korrektebb. DE
Ha egy gyerek W-pozícióban ül, annak oka van. Mozgásfejlődés kapcsán olyan nem létezik, hogy „rossz szokás”, ezt érdemes elfelejteni. A szabályos üléshez megfelelő izomzat kell, különösen a nyak-, váll-, törzsizomzat fejlettségére van szükség, ellenkező esetben görnyedt testtartást veszünk fel, ami kényelmetlen, nehezíti a légzést és mivel fárasztó, a folyamatos tónusban tartás elvonja a figyelmet, energiát az adott, ülésben végzett tevékenységtől. Ritkábban kötött csípő, ill. a combközelítő izmok feszessége miatt választják a gyerekek a két térd közé ülést. Nem oldunk meg semmit azzal, ha folyton igazgatjuk a gyerek lábait, hiszen azt gyakoroltatjuk vele, ami nem megy, amire még az izomzatánál fogva nem alkalmas. A dyslexiás gyerek elé sem tolunk oda egy oldalnyi szöveget, hogy „olvasd”, attól nem fog menni. Ha erőltetjük a szabályos ülést, folyton korrigáljuk a lábtartást, azzal kizökkentjük a játékból, megakadályozzuk az elmélyülésben, a figyelem koncentrációjában. Emellett rásegíthetünk a gerinc élettani görbületének fokozásában, jó kis ülőpúpot, kyphosist okozhatunk.
Az angol nyelvű videóban a Z-ülésre tesz javaslatot. Próbált már valaki ebben a helyzetben hosszabb ideig megmaradni? Ugyanúgy fárasztó, kényelmetlen, ha nem megfelelő a törzsizomzat, márpedig valószínűleg nem az, ráadásul ki az, aki képes arra figyelni, hogy a gyerek az irányokat váltogassa, ugyanannyi ideig üljön mindkét oldalon? Mi a következménye annak, ha az egyik oldalon rendszeresen hosszabb ideig ücsörög a kicsi? Nem nehéz kitalálni, hogy ezzel a gerinc oldalirányú görbületét alakíthatjuk ki, azaz gerincferdülést, scoliosist idézhetünk elő. Mivel a váll, törzs a hátul lévő láb irányába el is fordul, a csigolyák is elcsavarodhatnak egymás alatt, torzió is kialakulhat.
Való igaz, hogy a csípő- és a térdízületet megterheli a W-ülés, azonban az ún. szabályos ülés során a lábak útban vannak, akinek nem kényelmetlen így ülni, annak is megnehezíti a játékot. Ezért, és a fenti okok miatt is azt javaslom, hogy engedjük a W-ülést játék közben, a törökülést és nyújtott ülést háttámasz biztosításával pedig hagyjuk meg filmnézésre. (a mesenézésről való vitázás egy másik poszt témája lehetne, de erről nem tervezek írni ) Emellett biztosítsuk az életkornak megfelelő, változatos mozgásos élményeket és segítsünk abban, hogy erősödjön a vázizomzat, különös tekintettel a felsőtest (nyak, váll, törzs) izmai. Nyújtó és erősítő gyakorlatok összeállításában konduktor, gyógytornász és szomatopedagógus is segíthet.

 

                                                                                       Rákos Júlia
                         Konduktor, Pfaffenrot-terapeuta, Alapozó-fejlesztő, szakvizsgázott mozgásfejlesztő

 

Mikor keress fel kisgyermekek mozgásfejlesztésével foglalkozó szakembert?

 Ha

-a gyermek mozgásfejlődése jelentősen elmarad a kora szerint elvárhatótól

-„nem szabályosan”, későn, ill. egyáltalán nem kúszott, mászott, egyes stádiumokat egyszerűen kihagyott

-későn kezdett el járni, ill., ha ügyetlenül, esetlenül közlekedik, sokat esik, gyakran üti meg magát, nem szereti a mozgásos játékokat, kerüli a játszótéri eszközöket, nem tud megtanulni kerékpározni

-rossz a ritmusérzéke, egyensúlya

-tériszonya van

-túl laza vagy túl feszes az izomtónusa, ill. kóros reflexei, együttmozgásai vannak

-nem tud a saját testén, ill. térben tájékozódni, keveri az irányokat (fent- lent, elől- hátul, jobb- bal)

-rossz a kézügyessége, 5 éves korra sem alakult ki a kézdominancia

-az önellátási szintje nem a korának megfelelő

-rossz a testtartása; gerinc-, mellkas- ill. lábfej-deformitása van

-fokozott mozgásigénye van

-kerüli a mozgásos tevékenységeket

Mikor keress fel csecsemők mozgásfejlesztésével foglalkozó szakembert?

megelőzés, korai fejlesztés

  

  Ha

 - a kisbabád „lusta”, „nem szeret” hason lenni

 - a testtartása nem szimmetrikus, feje ellaposodott, deformálódott

 - izomtónusa fokozott, hipotón vagy kevert

 - bármely fejlődési skálát nézve azt látod, hogy le van maradva

 - már jártatok szakorvosnál, aki megerősítette a megkésett vagy eltérő mozgásfejlődést

 - idegrendszeri eredetű a sérülés

 - bizonytalan vagy, mert mindenki mást mond 

 - aggódsz, de a környezeted leint, vagy épp fordítva; már többfelől érkeznek a jelzések, de

   Te bízol abban, hogy túlaggódják a dolgot és szeretnéd rövidre zárni a találgatást

 - előfordult a családban genetikai ártalom

 - a terhesség alatt, szülés során, megszületés után komplikációk léptek fel (pl.vérzés,

   gyógyszerszedés, fenyegető koraszülés, felszálló fertőzés, méhen belüli retardáció-vagyis

   időre, mégis kis súllyal született baba, szülés során bekövetkezett oxigénhiányos állapot-

   melyről sok esetben nem is tájékoztatják a szülőt, ill. születés utáni adaptációs –kinti     

   világhoz való alkalmazkodás- nehézségek, elhúzódó sárgaság, fertőzések)

 - magas lázzal, lázgörccsel, kiszáradással járó csecsemőkori fertőző betegségek után a kicsi

   mozgása, viselkedése megváltozott

 - baleset érte

 - kórházi tartózkodás miatt hosszú ideig ingerszegény környezet vette körül

 

 

                                                                           Rákos Júlia

                Konduktor, Pfaffenrot-terapeuta, Alapozó-fejlesztő, szakvizsgázott mozgásfejlesztő

 

 

 

Mozgásfejlődés az első életévben

 

Tevékenység

 

 

Életkor (hónap)

 

Életkor határ (hónap)

Fejét megtartja

1,5

0,5-3,0

Oldaláról a hátára fordul

2,0

1,0-4,0

Oldalára fordul

3,0

2,0-5,0

Hátról hasra/hasról hátra fordul

5,0

4,0-7,0

Hason körbeforog

6,0

5,0-9,0

Kúszik

6,5

5,5-10,0

Mászik

8,0

6,0-11,0

Egyedül felül

8,5

6,0-11,0

Bútornál feláll

9,0

6,0-12,0

Egyedül leül

9,5

7,0-14,0

Egyedül áll

11,0

9,0-16,0

Egyedül jár

12,0

10,0-17,0

Egyedül lépcsőzik

25

18-30

 

A táblázat a Bayley-féle pszichomotoros fejlődési skála alapján készült. Az első számoszlop azt jelzi, amikor a legtöbb kisgyermek eléri az adott mozgásformát, a második pedig azt az intervallumot mutatja, ami nem igényel beavatkozást. Azt gondolom, ez az utóbbi mondat némi magyarázatra szorul, hiszen miféle teendő lenne egy kisgyerekkel, aki korán produkál egy adott mozgásformát. Vannak olyan fázisok, amik, ha túl korán következnek be, figyelmeztetőek lehetnek, és szakember felkeresését indokolják. Ilyen pl. a nagyon korai átfordulás. Fokozott izomtónusú csecsemők hajlamosak átfordulni akár 1-2 hetesen is, de ez nem tudatos helyzetváltoztatás. Azok a kicsik, akik kihagyták, lerövidítették a kúszás-mászás időszakát, nagyon korán, akár már 8-9 hónaposan is elkezdhetnek járni. Ezen a ponton már nagyon nehéz beavatkozni, hiszen, ha a kisgyereknek igénye van a helyváltoztatásra, a felfedezésre, menni fog, annak ellenére, hogy a tartó- és mozgató szervrendszere (csontozat, szalagok, ízületek, izomzat) erre még nem érett meg.

Bár azt vallom, lusta csecsemő nincsen, vannak nyugodtabb, szemlélődő babák, vannak dundi testalkatúak is, az ő mozgásfejlődésük lassabban alakul. Ha a kezdetektől komótosabban, de egyenletesen halad a fejlődés, nem kell aggódni, siettetni, minden eljön a maga idejében.

Vannak azonban jelek, amiket semmiképp ne hagyjunk figyelmen kívül, amik nem a csecsemő habitusán múlnak. A „majd kinövi” szerintem csak a ruhára vonatkozik, rossz szokásaik pedig inkább a felnőtteknek vannak. Szóval, ha az újszülött homorítva hátrafeszül, ha fejét csak az egyik irányba fordítja, ha a törzse C-alakban van – „kiflizik”, nem érdemes várni. Ugyanígy, ha 2 hónaposan rövid ideig, 3 hónaposan stabilan nem tartja meg a fejét, szakemberre van szükség. Az egészséges fejlődésű csecsemők ugyanolyan intenzitással használják mindkét oldal végtagjait, a kezesség évekkel később alakul ki. Az aszimmetria sosem élettani, ilyen esetben is mindenképp szakorvos felkeresése javasolt.

süti beállítások módosítása